Czym karmić kota?

Kot jest ścisłym mięsożercą Ma 30 ostrych zębów. Nie rozgryza jednak nimi pokarmu, tylko łyka większe kęsy. Kot nie ma enzymu amylazy ślinowej. Oznacza to, że nie dochodzi u niego do wstępnego trawienia węglowodanów w jamie ustnej. Koci żołądek jest mały i ma niskie pH. Kot potrzebuje małych, częstych posiłków.
  • Sok trzustkowy trafiający do dwunastnicy zawiera między innymi czynnik przeciwbakteryjny na bakterie np. Salmonelli, Escherichia Coli, Shigella i Klebsiella. Oznacza to kocie przystosowanie do jedzenia surowego mięsa.
  • Kocie jelita są krótkie (jelito cienkie 1-1,7 m, jelito grube 0,3-0,4 m) ze względu na adaptację do trawienia pokarmów mięsnych.
  • Niska aktywność amylazy trzustkowej i jej zawartość w jelicie cienkim wpływa na niską zdolność trawienia węglowodanów.
  • Kot może wchłaniać tylko określoną ilość węglowodanów, nadmiar trafia z jelita cienkiego do jelita grubego, tam monocukry fermentują.

Dlaczego kot potrzebuje mięsa?

  • Kot czerpie energię głównie z białek i tłuszczy (zwierzęcych).
  • Ma zdolność pozyskiwania glukozy z białek zwierzęcych. U kotów proces glukoneogenezy zachodzi stale, pozwala to utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi, ale wymaga częstych posiłków.
  • Korzysta z tłuszczy zwierzęcych. Koty potrzebują kwasu arachidonowego (kwas tłuszczowy wielonienasycony z rodziny n-6) ze względu na ograniczoną zdolność do syntezy tego kwasu z kwasu linolowego.
  • Ma wysokie zapotrzebowanie na taurynę i nie jest w stanie syntetyzować tego aminokwasu. Kot musi dostarczać sobie taurynę z pokarmu. A głównym źródłem tauryny jest pokarm zwierzęcy.
  • Zapotrzebowanie na witaminę A może być spełnione u kotów tylko z produktów zwierzęcych (takich jak np.wątroba). Koci organizm, nie przekształca beta-karotenoidów w witaminę A. OASY karma dla kota
  • Niezdolność do przetwarzania tryptofanu w niacynę. Niedobór niacyny (witamina B3) niesie za sobą szereg konsekwencji (spadek apetytu, spowolnienie wzrostu, biegunka, problemy z okrywą włosową…) Najlepszym źródłem niacyny są produkty zwierzęce.
  • Tak samo arginina i metionina uzyskiwana jest przez koty z tkanek zwierzęcych.

Węglowodany w kociej diecie

W przypadku kotów nie określono zapotrzebowania na węglowodany w diecie. Ze względu na brak amylazy w ślinie trawienie węglowodanów u kotów zaczyna się w jelitach, z udziałem enzymów trzustkowych. Tylko, że niska aktywność amylazy trzustkowej wpływa na niską zdolność trawienia węglowodanów. Dodatkowo enzymy wątrobowe, które umożliwiają metabolizm węglowodanów, są nieaktywne lub nieobecne. Koty nie mają więc zdolności dostosowania aktywności enzymów do zwiększonego poziomu węglowodanów w diecie. Nie ma karm opartych na samym mięsie, ponieważ jak już wiecie, w przebiegu produkcji suchej karmy potrzebna jest skrobia, która zlepi granulki i utrzyma ich kształt. OASY karma. Węglowodany dzieli się na cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza), dwucukry (sacharoza, laktoza, celebioza, maltoza) oraz wielocukry (skrobia, glikogen oraz włókno pokarmowe, czyli węglowodany niestrawione przez enzymy ssaków). Głównym źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny (suche karmy wypełniane są np. zbożem, ziemniakami, batatami, grochem…)