Praktyczne rozwiązania dla oczyszczania ścieków w domowym ogrodzie

Jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem estetycznym rozwiązań są oczyszczalnie trzcinowe, również określane jako korzeniowe. Są one szczególnie polecane dla osób, które cenią sobie estetykę i piękno otoczenia. Oczyszczalnie tego typu można z powodzeniem montować w domach jednorodzinnych, ogrodach, szkołach, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych czy zakładach produkcyjnych.

Oprócz oczyszczalni trzcinowych na rynku dostępne są także oczyszczalnie ogrodowe, które są często rekomendowane dla gospodarstw agroturystycznych, hoteli na wsiach czy mieszkańców domów jednorodzinnych. W oczyszczalniach ogrodowych rośliny są dobierane w zależności od jakości ścieków, warunków klimatycznych oraz estetyki miejsca, w którym zostaną zainstalowane. Oczyszczalnie ogrodowe mają wiele zalet, m.in. tworzą siedliska dla roślin i zwierząt, zwiększają skuteczność oczyszczania ścieków, są odporne na wahania ilości ścieków, a ponadto wyglądają estetycznie i nie wydzielają przykrych zapachów.

Oczyszczalnie trzcinowe i ogrodowe to rozwiązania, które umożliwiają ukrycie całej konstrukcji, dzięki czemu wkomponowanie ich w otaczające środowisko jest łatwe i estetyczne. Oczyszczalnie w ogrodzie można ukryć pod warstwą kory, kamieni, trawą, a nawet specjalnymi pokrywami, które sprawiają, że oczyszczalnia jest niemalże niewidoczna w otoczeniu. Wybierając oczyszczalnię do swojego ogrodu warto zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale także na estetykę, by jak najlepiej wpasowała się w krajobraz.

Innym rodzajem oczyszczalni, które warto rozważyć, są oczyszczalnie biologiczne. W takich oczyszczalniach zastosowane są specjalne bakterie, które rozkładają substancje organiczne w ściekach. Oczyszczalnie biologiczne charakteryzują się wyższą skutecznością oczyszczania wody niż oczyszczalnie trzcinowe czy ogrodowe. Są one jednak mniej popularne ze względu na swoją wyższą cenę i wymagają częstszych zabiegów konserwacyjnych.

Oczyszczalnie z rur drenażowych

Ostatnim rodzajem oczyszczalni, o którym warto wspomnieć, są oczyszczalnie z rur drenażowych. W takich oczyszczalniach zastosowane są rury perforowane, które umieszcza się w specjalnie przygotowanym polu drenażowym. Woda z ścieków jest filtrowana przez warstwę gruntu i kruszywa, a następnie odprowadzana do ziemi. Oszczędność wody można też uzyskać korzystając z systemów zagospodarowania deszczówki. Oczyszczalnie z rur drenażowych są stosunkowo tanie w montażu i konserwacji, ale wymagają większej powierzchni niż inne rodzaje oczyszczalni.