Inne funkcje stodoły

Inne funkcje stodoły
SUNY (State University of New York) jest największą publiczną instytucją szkolnictwa wyższego w Ameryce. Prawie siedemdziesiąt kampusów, na które składają się uczelnie wyższe, szkoły techniczne i colleg’e, rozsianych jest po całym kraju.

A ponieważ ośrodek wciąż się rozwija, rośnie również zapotrzebowanie na nowe budynki. SUNY jest więc ciągle w budowie. Najciekawszą z ostatnich inwestycji jest zaprojektowane przez architektów Perkins Eastman nowe Centrum Technologii i Designu w Morrisville – miejscowości położonej 90 minut drogi od granicy kanadyjskiej. Znajduje się tam niewielka szkoła, która specjalizuje się w zaawansowanych technicznie programach nauczania. Na jej terenie znajdowała się stara stodoła i to ona – po przeprowadzeniu szeregu analiz, związanych ze strukturą budynku oraz późniejszej renowacji – zyskała drugie życie. Oferta szkoły powiększyła się o nowe programy projektowania, które obejmują kierunki z zakresu architektury, projektowania krajobrazu, inżynierii i innych. Perkins Eastman opracował projekt renowacji oparty na systemie modułów przestrzennych, które można dowolnie rozszerzać i przekształcać, w zależności od kierunku rozwoju szkoły. Na razie w budynku znajdują się studia, sale wykładowe, galeria studencka, prototypy laboratoriów i sklepy. Dzięki innowacyjnym, ekologicznym rozwiązaniom budynek Center for Design and Technology zyskał srebrny certyfikat LEED.

Struktura dawnej stodoły została zachowana, dlatego po przebudowie i tak kojarzy się jednoznacznie, co jest wielkim plusem obiektu. Przestronne, zalane naturalnym światłem wnętrza w jasnym drewnie zachęcają nowoczesnym designem. Uwagę zwraca wewnętrzne atrium, usytuowane pod sklepieniem oraz schody umieszczone w konstrukcji nawiązującej do znajdującego się tam wcześniej silosu zbożowego.

Ośrodek jest w zasadzie idealnym, wręcz żywym, przykładem zrównoważonego projektowania, o którym naucza się w jego wnętrzu.Komentarze