Karmienie piersią

Karmienie piersią
Karmienie piersią jest uważana za najzdrowszy sposób karmienia noworodka. Jest to również korzystne dla samej matki. Jak podkreślają specjaliści, naturalne mleko matki jest najbardziej pożywnym, pełnowartościowym pokarmem dla dziecka od chwili jego urodzenia do wieku kilku miesięcy.

Najczęściej dietę malucha powinno się zacząć uzupełniać, gdy ma ok. 5-6 miesięcy. Mimo tego, jest to tylko poszerzenie jego menu, a mleko matki zwykle nadal pozostaje głównym pożywieniem. Natomiast w pierwszych miesiącach jest to najzdrowsza i najprostsza opcja – mleko matki zawiera odpowiednie ilości składników odżywczych, jest lekkostrawne, a poza tym, daje możliwość karmienia praktycznie w każdej chwili, bez większych przygotowań.
Ginekolodzy i położnicy jednoznacznie twierdzą, że karmienie piersią jest bardzo ważne dla samej matki. Okazuje się, że w dużym stopniu przyspiesza to dochodzenie do siebie po porodzie.

Karmienie piersią pomaga

Połóg jest mniej skomplikowany i szybciej się kończy. Dodatkowo, karmienie piersią jest w stanie stanowić naturalną ochronę przed zachorowaniem na raka piersi oraz jajników. Co więcej, minimalizuje ryzyko zachorowania na osteoporozę. Ma ono także wpływ na samopoczucie. Podczas karmienia, w organizmie matki wytwarzane są substancje poprawiające nastrój, uspokajające. Jeszcze jedną zaletą jest fakt, że karmienie piersią pomaga w zrzuceniu kilogramów po ciąży, ponieważ zmusza organizm do większego niż zwykle wysiłku.

Jak ułożyć dziecko do karmienia

Żeby karmienie odbywało się poprawnie, matka powinna nauczyć się pozycji, w jakich najlepiej jest trzymać pociechę. Przede wszystkim, należy dobrze trzymać malca od tyłu tak, żeby jego główka nie odchylała się, a plecy były ułożone pod odpowiednim kątem. Ponadto, trzeba dobrze przyłożyć usta dziecka do brodawki sutkowej. Najlepiej jest jedną ręką przytrzymywać dziecko, a drugą objąć pierś tak, żeby ułatwić pociesze objęcie ustami, jak największej powierzchni sutka. Dzięki temu, łatwiej będzie mu ssać mleko. Jeżeli w piersi nie będzie już pokarmu i zechcemy przełożyć szkraba do drugiej, wtedy robimy dokładnie tak samo, lecz zmieniamy strony.

Czy wybierać dietę przy karmieniu piersią?

Należy jednak uświadomić sobie, że wbrew pozorom, żadna kobieta nie ma wrodzonej umiejętności karmienia piersią. Opanowanie tej całkiem trudnej sztuki jest kwestią praktyki. Najlepiej jest przygotować się do tego jeszcze przed narodzinami potomka. Specjaliści prowadzący lekcje w szkole rodzenia powinni wytłumaczyć najważniejsze kwestie, o które należy zadbać podczas karmienia. Ponadto, wiedząc, że będziesz chciała karmić piersią, już zawczasu powinnaś przejść na dietę, dzięki której Twój pokarm będzie idealny do zaspokojenia potrzeb żywieniowych małego człowieczka.