ŚRODKI DO PRANIA I PŁYNY DO PŁUKANIA

ŚRODKI DO PRANIA I PŁYNY DO PŁUKANIA
Środki do prania stanowią jedną z największych kategorii chemicznych w handlu detalicznym, a ich roczne obroty to około miliard sto milionów złotych. Porównując ostatnie dwa lata dostrzegamy, że rynek ten wykazał 3% wzrostu wartości i prawie 6% pod względem ilości.

Podstawowym segmentem w środkach do prania niezmiennie pozostają proszki, które odpowiadają za około 90% sprzedaży tej kategorii. Powinna być wkrótce zauważona zmiana ilościowa sprzedaży proszków do prania w związku z trwającym projektem wprowadzania tzw. produktów kompaktowych. Od kilku miesięcy można już bowiem zauważyć na półkach produkty zaopatrzone w logo z napisem „Euro Compact”, które reklamują produkty bardziej przyjazne dla środowiska. W skrócie chodzi o to, iż proszki do prania zostały tak zmodyfikowane, że teraz na jedno pranie wystarczy wagowo o 1/3 produktu mniej niż poprzednio. O ile dotychczas średnio jedno pranie zużywało 150g proszku, to w przypadku proszków kompaktowych ten sam efekt końcowy powinno zapewnić już tylko 100g.

Znacznie mniejszą, ale również istotną kategorią chemiczną, są płyny do płukania, które w pewnym sensie są produktem komplementarnym dla proszków do prania. Roczny obrót płynami do płukania w handlu detalicznym to około 250 milionów złotych przy wysokim, prawie 13%, tempie wzrostu rok do roku. W ujęciu ilościowym kategoria ta rozwija się jeszcze szybciej (wzrost o 23%), co wskazuje, że produkty te stają się dla konsumenta relatywnie coraz tańsze.Komentarze